Zielona energia wypełniła Gdański Park Naukowo-Technologiczny podczas konferencji Eco-On. Podczas każdej edycji podejmowane są tematy wokół zielonej transformacji i tym razem również nie było inaczej. Nasi prelegenci przekazali słuchaczom wiedzę z zakresu inteligentnej energetyki, jej zalet oraz wyzwań, które trzeba przejść, aby osiągnąć sukces w tej branży.

W pierwszej kolejności na scenie pojawiła się wice-dyrektor działu Parków Naukowo-Technologicznych Anna Różycka, która rozpoczęła wydarzenie przemową na temat przyszłości zielonych technologii. 

Pierwszym przedstawicielem branży energetycznej był Mariusz Paszkiewicz, CEO firmy INWEBIT. Pan Mariusz przedstawił rozwiązania z obszaru monitorowania i realizacji efektywności energetycznej z wykorzystaniem AI i modeli matematycznych. Przedstawił również plany firmy dotyczące przyszłych projektów badawczo-rozwojowych (B+R) oraz omówił wyzwania związane z realizacją koncepcji 0-export. 0-export to instalacje energetyczne, które mimo fizycznego podłączenia do sieci, nie przesyłają do niej energii, co stwarza technologiczne i operacyjne wyzwania.

Kolejnymi prelegentami byli Paweł Godlewski i Bartłomiej Błaziak z firmy Altineo. Panowie wskazali zapotrzebowanie na magazyny energii i wyzwania, które branża musi pokonać, aby nadążyć za wzrostem popularności instalacji fotowoltaicznych. Przedstawili swoje autorskie rozwiązanie, bazujące na technologii przepływowej z elektrolitem wanadowym, którego żywotność jest trzykrotnie większa niż rozwiązania litowo-jonowe.

Następnie na scenę wszedł Jakub Goryszewski, Chief Innovation Officer Centrum Badawczo-Rozwojowego Future Solutions. Pan Jakub przedstawił możliwości Laboratoriów Molanote i ich wartość we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w branży energetycznej. Rozwinął temat wykorzystania AI w inteligentnej energetyce i wskazał kierunek, w którym powinniśmy zmierzać.

Po trzech prelekcjach, uczestnicy przeszli na przerwę, gdzie w kuluarach dyskutowali o przyszłości zielonej transformacji.

Po przerwie kawowej, Damian Ściepko, Dyrektor Zarządzający EV Volta, przedstawił wyzwania związane z ładowaniem pojazdów ciężarowych w warunkach ograniczonej mocy przyłączeniowej sieci dystrybucyjnej.

Bartłomiej Tuleja z Da Vinci Green Energy zaprezentował możliwości wykorzystania AI w zarządzaniu energią, podkreślając korzyści płynące z automatyzacji i optymalizacji procesów energetycznych.

Z kolei Adrian Kajtek, Członek Zarządu Energy On, omówił innowacje w stosowaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) w budynkach wielorodzinnych, wskazując na korzyści ekologiczne i ekonomiczne wynikające z takich rozwiązań.
Mariusz Smentoch, Prezes Zarządu Byotta, przedstawił mobilną stację zasilania z magazynem energii Byotta Boost, która oferuje elastyczne i efektywne rozwiązania dla różnych zastosowań energetycznych.

Konferencję zwieńczyły warsztaty na temat finansowania zielonej transformacji, prowadzone przez Mateusza Szulca z Banku Gospodarstwa Krajowego. Uczestnicy dowiedzieli się o możliwościach finansowania transformacji energetycznej przedsiębiorstw przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki – Kredyt ekologiczny FENG, Gwarancja Ekomax FENG.

Konferencja „Eco-On Inteligentna Energetyka” była okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i technologii w dziedzinie energetyki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zapraszamy na kolejne edycje!

https://gpnt.pl/aktualnosci/eco-on-przyszlosc-inteligentnej-energetyki-podsumowanie