… PRZYSZŁOŚĆ MA KOLOR WODORU

Zapewne dużo słyszeliście o źródłach odnawialnych i narzędziach służących do ich pozyskania takich jak farmy wiatrowe czy elektrownie PV, ale czy słyszeliście o wodorze i jego zastosowaniu? Źródła odnawialne nie są w stanie zapewnić stałych dostaw energii, ponieważ wiatr nie zawsze wieje, a słońce nie zawsze świeci, ale jeżeli przekształcimy nadwyżki energii wytworzone w wietrzne lub słoneczne dni w wodór to gaz zadziała jako bateria do magazynowania energii z której możemy korzystać w sytuacji gdy podaż energii ze źródeł odnawialnych jest mała lub popyt jest od niej wyższy.

Magazynowanie energii w wodorze ma kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku energii odnawialnej, a wykorzystanie tego pierwiastka do magazynowania może obniżyć koszty obu tych zagadnień i zrewolucjonizować rynek energii. Wodór może stabilizować z natury zmienne moce wyjściowe odnawialnych źródeł energii takich jak słońce, woda i wiatr mając przy tym zdolność przechowywania ogromnych ilości energii elektrycznej w ciągu dni, tygodni, miesięcy.

Obecnie dominującą technologią produkcji wodoru jest jego wytwarzanie z metanu. Poziom akceptacji dla tego rozwiązania , generują relatywnie wysokie emisje CO2. Według międzynarodowej agencji energii (IEA) na świecie, wykorzystuje się obecnie ok 70 mln ton wodoru, głównie do rafinacji ropy naftowej, jak i w przemyśle chemicznym. Przyśpieszający proces dekarbonizacji i konieczność poszukiwania dodatkowych niskoemisyjnych źródeł energii wzmocni rynek produkcji wodoru. Jego wartość może wzrosnąć niemal trzykrotnie do 2050 roku jak wynika z raportu firmy doradczej BAIN & COMPANY. Wzrost rynku będą napędzać spadające koszty produkcji i rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 oraz dotacje rządowe na wdrażanie rozwiązań wodorowych.

Wsparcie rozwoju technologii w tym sektorze oferuje już Unia Europejska, która ogłosiła swoją strategię wodorową dla Europy twierdząc że wodór to ważny element rozwiązania pozwalającego osiągnąć cel neutralności klimatycznej do roku 2050. W ramach europejskiego zielonego ładu chce też wprowadzić euro jako globalną walutę referencyjną dla handlu wodorem, tak jak dolar amerykański jest walutą dla ropy naftowej. Islandia z racji wyjątkowej sytuacji, w której energia elektryczna jest tańsza od ceny węglowodorów, zobowiązała się, że do roku 2050 stanie się pierwszą na świecie gospodarką wodorową. W Polsce trwają obecnie wdrożenia dotyczące rządowego projektu „ Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku”. W związku z tym postanowiliśmy o powołaniu Centrum Badawczo Rozwojowego Future Solutions, w którym chcemy poświęcić się pracy nad zagadnieniami szeroko pojętej zielonej energii i technologii wodorowych.

MISJA

Wodór ma szansę stać się istotną częścią miksu energetycznego. To według nas jedno z najbardziej obiecujących rozwiązań na rynku energii niskoemisyjnej, dzięki któremu łatwiej będzie osiągnąć neutralność klimatyczną. Zielony wodór wymieniany jest jako jeden z kluczowych nośników energii, który może przyczynić się do realizacji założeń europejskiego zielonego ładu. Ogniwa wodorowe wytwarzają energię elektryczną na skutek przemiany chemicznej wodoru i tlenu , natomiast woda w procesie elektrolizy wytwarza wodór. Kiedyś wykorzystywany do eksploracji kosmosu, w czasach teraźniejszych wykorzystuje się go bardziej komercyjnie między innymi do napędów pojazdów, ogrzewania czy produkcji elektryczności.

W związku z tym misją Centrum Badawczo Naukowego będzie głównie badanie:

  • Procesu elektrolizy i jego wydajność
  • Zastosowanie i badania elektrod grafitowych
  • Zastosowanie grafenu przy technologii wodorowej
  • Techniki przechowywania energii i parametry rozładowania
  • Długoterminowe i wielkoskalowe magazynowanie energii
  • Biologiczne wytwarzanie wodoru
  • Techniki wiązania wodoru do celów transportu
  • Inteligentne systemy zarządzania energią
  • Inteligentne liczniki zużycia energii
  • Nowoczesne systemy ładowarek elektrycznych
  • Wsparcie IT w ogólnopojętej energetyce

LAB ONE GNIEWINO

Spółka planuje zakup częściowo pozyskanego już gruntu w Gniewinie ul. Mostowa, na którym powstanie jednostka badawcza LAB ONE i docelowo główna siedziba spółki. Nieruchomości w Gniewinie przeznaczona do inwestycji to grunty przemysłowe o areale 30100 m2. Na nieruchomości zgodnie z planem miejscowym uchwalonym przez Radę gminy Gniewino nadano symbole E,K,O,W,C,G co umożliwia na umieszczenie infrastruktury teletechnicznej elektromagnetyki, sieci gazowe, produkcję gazów energetycznych. Przez nieruchomości przechodzi sieć kanalizacyjna oraz sieć gazowa. Na tymże terenie spółka planuje budowę budynku biurowo badawczego, zespołu produkcji energii elektrycznej w postaci farmy fotowoltaicznej połączonej z systemem elektrolizerów oraz magazynu do przechowywania wodoru.

Uproszczony schemat zespołu Solaris Hydrogen dla jednostki LAB ONE.

FARMA FOTOWOLTAICZNA

Za wytwarzanie energii w jednostce LAB ONE odpowiedzialna będzie farma fotowoltaiczna … (więcej…)

SYSTEM WYTWARZANIA H2

LAB ONE to jednostka której głównym obszarem operacyjnym ma być wytwarzanie zielonego wodoru… (więcej…)

LABORATORIUM

Powierzchnia Centrum Badawczo  Rozwojowego LAB ONE wstępnie oszacowana została na 1,5 tyś m2 … (więcej …)